Buying Thanksgiving Dinner!

Posted by: 


Let's be honest, Thanksgiving is mostly about food. 

Should we all be thankful, and talk about what we are thankful for? ABSOLUTELY.

But, when you really think about Thanksgiving, most of us start drooling thinking about the mashed potatoes, pumpkin pie, and stuffing!!!!!!!! Why, oh why, must every good thing be a carb?!?!?!?

Math. Right. I am supposed to be talking about math!

This is a great activity to do with your students.

  1. Grab several grocery store flyers the weeks before Thanksgiving. Most grocery stores will have the items on sale that you will need in order to prepare your Thanksgiving Feast!
  2. Have the class as a whole, list on the board the Thanksgiving meal they would like to "purchase" and the items they will need to create this meal.  This list would vary depending on the age and ability of the class you are teaching. 
  3. After the list has been made, explain to the students that they will be working together to "buy" their Thanksgiving meal.
  4. Put the students in groups of 3 or 4. Then give each group flyers from several different stores.
  5. Have the students use the flyers to figure out the prices of their items. 
  6. Then have the students add up their items and report to the class how much their meal will cost.

This is a great lesson to practice not just addition, but problem solving skills, organizational skills and working with a group!

For older or more independent students, you might want to let them get more creative by deciding what their small group will eat at their meal and within a budget you have given them. 

Have fun, and you might want to have a snack planned at the end of this activity! They are likely to be hungry thinking about Thanksgiving!